DOI
A repozitóriumi elhelyezés kizárja, hogy a folyóirat saját honlapján is megjelentesse az adott közleményt?
A repozitóriumi elhelyezés nem zárja ki azt, hogy a folyóirat saját honlapján is megjelentesse az adott közleményt. A PEA-ban való elhelyezés ettől független előírás.
Ingyenes a szolgáltatás?
A DOI-igénylés alapvetően nem ingyenes. Ugyanakkor az éves tagsági díjat és az egyes azonosítók igénylését a PTE Egyetemi Könyvtár intézi a CrossRef ügynökség felé, így az igénylőre nem hárul anyagi költség.
Hol kell szerepeljen a DOI azonosító?
A DOI-t mind az online felületen, mind a nyomtatott példányon – amennyiben van ilyen – fel kell tüntetni.
ISBN
Változatlan utánnyomáskor, ha a szöveg nem változik, kell új ISBN-t kérni?
Mi a teendő akkor, ha egy kiadvány több kötetből áll?
Egy másik kiadóval közösen adunk ki egy könyvet. Melyikünk ISBN száma kerüljön bele?
Kell új ISBN-t kérni, ha a kiadvány formátuma változik?
Mi az ISBN?
Az ISBN egy numerikus kód, amely könyvek, hangoskönyvek, elektronikus könyvek, monografikus CD-ROM-ok, térképek egyértelmű azonosítására szolgál. Tovább »»»
Mi minősül kötelespéldánynak?
A Magyarországon előállított, vagy külföldön előállított és belföldön kiadott legalább 50 példányban sokszorosított sajtótermék meghatározott számú példánya, melyet az előállító szerv köteles eljuttatni a kiadó terhére az arra jogosult intézményeknek.
Akkor is kell ISBN, ha a könyv nem kerül kereskedelmi forgalomba?
Az az ideális, ha minden megjelenő könyvnek van ISBN azonosítója.
Kinek kell küldeni a kötelespéldányokat?
A legjobb, ha a PTE ISBN Iroda címére küldik. Az Iroda a Tudásközpontban működik. Címe: 7622 Pécs, Universitas u. 2/A.
Ha több nyelven is megjelenik a kiadvány, akkor elég rá egy ISBN?
Nem, minden egyes, önállóan megjelenő nyelvi változatra külön ISBN-t kell igényelni.
Az eddigi gyakorlat alapján a nyomda szokta intézni a kötelespéldányokat. Van teendőm evvel kapcsolatban?
A legjobb megoldás mindig, ha a PTE ISBN irodán keresztül történik a kötelespéldány beszolgáltatás is, de egyedi esetekben intézheti a nyomda is. Ilyen esetekben kérjük, hogy informálják a PTE ISBN iroda munkatársait.
ISSN
Hogyan kérhetek ISSN-t elektronikus folyóirathoz/sorozathoz?
A digitális formában megjelenő, az interneten közzétett, távoli hozzáférésű időszaki kiadványok (periodikumok és sorozatok) ISSN azonosítószámmal történő ellátása mindig a közzététel után történik, a már megjelent kiadványok feldolgozásával. Ezen kívül a feldolgozáshoz önálló, webes nyitóoldal, ehhez állandó elérhetőség (egyedi/saját URL), az egymást követő részegységek/kötetek hozzáférését szolgáltató menüpont (pl. Archívum) vagy weboldal kialakítása, és a sajtótermékek vonatkozásában előírt impresszum közzététele is szükséges a vonatkozó weboldalon.
Fájlkezelés
Hogyan küldjek el sok fájlt egyszerre a címzettnek?
A küldeni kívánt fájlokat az e-mailhez csatolás helyett, egy nagy tárhelyet biztosító szerverre tölthetjük fel feladóként. A feltöltést követően a fájlokat egy egyedi azonosítószámmal címkézi a felhőrendszer, majd a címzett(ek)nek levelezőrendszerébe egy kis méretű e-mail üzenetet küld a letöltési helyre mutató hivatkozással. Szerencsére, sok ingyenes lehetőség áll rendelkezésünkre az interneten. Tovább »»»
Hogyan konvertálhatok át egy fájlt más formátumba?
Nagyszerű, ingyen használható online konvertáló weboldalak léteznek. Látogassunk el egy online konverter oldalra, ahol a dokumentumainkat átkonvertálhatjuk (pl. szöveges dokumentumok esetében pdf, vagy egyéb, más formátumokba). Ezeknek a konvertáló oldalaknak nagy előnye, hogy sok-sok formátumot képesek kezelni. Hátrányuk a reklámfelületek és a feltölthető fáljok esetleges méretkorlátjai. Tovább »»»
Hogyan törölhetek PDF fájlból felesleges oldalakat?
Ehhez régebben PDF szerkesztő programmal kellett rendelkeznünk. Manapság az interneten már több olyan ingyenes, online felület is létezik, amelyre feltöltve a PDF fájlt, abból oldalakat törölhetünk. A fájlmanipulálási munkánkat tehetjük úgy, hogy a feltöltés után a rendszernek megadjuk, hogy mely oldalakat szeretnénk törölni, de úgy is, hogy a teljes dokumentumot oldalakra bontatjuk, majd egy csomagolt ZIP fájlban az oldalankénti PDF fájlokat lementjük a gépünkre. Tovább »»»
Hogyan tudok összefűzni több PDF fájlt?
A szerkesztési munka lezártával fontos szempont lehet, hogy az elkészült dokumentum tartalma egyetlen PDF-ben is elérhetővé váljon. Ekkor jön jól, ha van arra lehetőség, hogy egybefűzzük a PDF fájlokat. A PDF fájlok egybefűzéséhez szintén sok lehetőségünk van az Internet online terében. Most arra a problémára mutatunk megoldást, hogy hogyan tudunk összefűzni több PDF állományt. Tovább »»»
Hogyan szerkeszthetek egy PDF fájlt?
A PDFescape oldal szerkesztőfelületét akár windows-os, Linux-os vagy OS X-es operációs rendszerű gépről is könnyedén elérhetjük. A felület használatához regisztrálnunk sem kell. Ha viszont elvégezzük az ingyenes regisztrációt, akkor az időközben félbehagyott munkáinkat is folytathatjuk a későbbiekben. Az ingyenesség hátránya a 2 MB fáljméreti korlát, illetve a dokumentumunk nem lehet 50 oldalasnál több. Tovább »»»
Repozitóriumok
Mi az a PEA?
A Pécsi Tudományegyetem repozitóriumainak közös honlapja. Tartalmazza a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont által digitalizált jogtiszta dokumentumokat, a Pécsi Tudományegyetem doktori iskoláiban készült doktori disszertációkat, a PTE oktatók és kutatók munkája során keletkezett és megőrzésre szánt teljes szövegű dokumentumokat, valamint az egyetem hallgatói által készített szakdolgozatokat.
Mit tartalmaz a Doktori disszertációk gyűjteménye?
A Pécsi Tudományegyetem doktori iskoláiban keletkezett teljes szövegű disszertációkat.