PTE ISBN-iroda
2015. március 10-től az Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont Digitális Tartalomszolgáltatási Osztálya látja el az Egyetem ISBN irodájának feladatát. A 2/2015. számú rektori utasításnak megfelelően az Egyetem kiadói gyakorlatának körében megjelenő hagyományos és digitális kiadványok számára az Országos Széchényi Könyvtártól igényelt ISBN/ISMN/ISSN-azonosítók nyilvántartását végzi, továbbá adminisztrálja, ellenőrzi és végrehajtja a vonatkozó kötelespéldány beszolgáltatás folyamatát.
A rektori utasítás értelmében, a fenti időponttól kezdve a PTE-n megjelenő kiadványok azonosítására csak a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont ISBN Irodáján keresztül lehet a számot igényelni, amelyet a honlapunkon elérhető űrlap kitöltésével e-mailben az isbn@lib.pte.hu címen tehetnek meg.
- Az ISBN igénylő űrlap
- ISSN igénylő űrlap – Sorozatok számára
- ISSN igénylő űrlap – Periodikumok számára
Mi az ISBN?
Az ISBN egy numerikus kód, amely könyvek, hangoskönyvek, elektronikus könyvek, monografikus CD-ROM-ok, térképek egyértelmű azonosítására szolgál. Jelentése: Nemzetközi Szabványos Könyvazonosító (International Standard Book Number). Alkalmazását az ISO 2108:2005 nemzetközi szabvány, illetve annak honosított változata, az MSZ ISO 2108:2005 írja elő.
Az ISBN számok hazai alkalmazásáról az ISBN Útmutatóban lehet tájékozódni.
Az ISBN 5 számcsoportból, összesen 13 számjegyből áll:
- Előtag, jelenleg 978.
- Nyilvántartási csoport azonosítója, Magyarország esetében a 963 vagy 615.
- Kiadó azonosítója, ill. azonosítóval nem rendelkező kiadók esetében gyűjtőszám. Ez a számcsoport 2-5 számjegyű lehet.
- Kiadvány sorszáma az azonosítón belül; 1-4 számjegyből állhat.
- Ellenőrző számjegy. Matematikai képlet alapján generált, az elgépelések, sajtóhibák kiszűrésére szolgál.
Az ISBN-t bele kell nyomtatni a könyvbe, lehetőleg a címlap hátoldalára vagy a kolofonba.
A számcsoportokat kötőjel választja el egymástól, pl.: ISBN 978-963-642-736-8
Mi az ISSN?
Az ISSN egy numerikus kód, amely az időszaki kiadványok és a folyamatosan frissülő integráló dokumentumok egyértelmű azonosítására szolgál. Alkalmazását az ISO 3297 nemzetközi szabvány, illetve annak honosított változata, az MSZ ISO 3297:2000 írja elő.
Az ISBN számok hazai alkalmazásáról az ISSN Útmutatóban lehet tájékozódni.
Az ISSN 8 számjegyből áll. Elemei semmiféle jelentést nem hordoznak, csupán azonosító funkciót töltenek be. A nyolcadik számjegy ellenőrző számjegy, mely az előző hétből számítható ki, és 0-tól 10-ig terjedhet. A 10-es számjegyet római szám helyettesíti, azaz: X.
Az ISSN feltüntetése két, egyenként négy számjegyet tartalmazó adatcsoportban történik, melyeket kötőjel kapcsol össze, és az ISSN betűkód előz meg.
Például: ISSN 0251-1479 vagy ISSN 1050-124X
Mi az ISMN?
Az ISMN egy numerikus kód, amely bármilyen formában megjelenő kották azonosítására szolgál. Alkalmazását az ISO 10957 nemzetközi szabvány írja elő. Az ISMN jelentése: Nemzetközi Szabványos Kottaazonosító (International Standard Music Number).
Az ISMN számok hazai alkalmazásának részleteiről az ISMN Útmutatóban lehet tájékozódni.
Az ISMN 4 részből, összesen 13 számjegyből áll.
- A 979-0 előtag jelzi, hogy kottáról van szó.
- Kiadó azonosítója, ill. azonosítóval nem rendelkező kiadók esetében gyűjtőszám. Ez a számcsoport 3-7 számjegyű lehet.
- Kiadvány sorszáma az azonosítón belül; 1-5 számjegyből állhat.
- Ellenőrző szám. Matematikai képlet alapján generált, és az elgépelések, sajtóhibák kiszűrésére szolgál.
A számot bele kell nyomtatni a kottába, lehetőleg a hátsó borítóra. A számcsoportokat kötőjel vagy szóköz választja el, pl.: ISMN 979-0-801650-87-0
Kit lehet keresni további felvilágosításért?
Amennyiben bármi kérdésük van, forduljanak munkatársainkhoz bizalommal! Ezt megtehetik, ha írnak a következő e-mail címre: isbn@lib.pte.hu.