Az Open Access (OA) irodalom digitális, online elérhető, ingyenesen és jogi korlátozások nélkül felhasználható publikációkat foglal magában. A nyílt hozzáférés lehetőséget biztosít a pénzügyi és jogi korlátozások eltörlésével a tudományos eredmények szabad újra-felhasználásra. A nyílt elérhetőség valójában akkor valósítható meg, ha a tudományos ismeretek minden egyes szerzője és a kulturális örökség minden egyes birtokosa ennek aktív elkötelezettje. A nyílt hozzáférésű publikációk körébe eredeti tudományos kutatási eredmények, nyers adatok, metaadatok, forrásanyagok, festészeti és grafikai anyagok digitális ábrázolásai, multimédiás tudományos anyagok tartoznak. A nyílt hozzáférés alapja az internet és a szerző vagy szerzői jog tulajdonosának együttműködése. Sikerességét nemcsak a szerzők biztosítják írásaikkal, hanem a kiadók munkatársai a lektorálási (peer-review) folyamatában végzett munkájukkal. Az Open Access egyrészt támogatja a tudományos kommunikáció rendszerének integritását azzal, hogy hosszútávon biztosítja a publikációk elérhetőségét, másrészt új fejezetet nyit a tudományos diskurzusban a kutatási eredmények és adatok demokratikus újra-felhasználásához nyújtott lehetőséggel.
A Berlini Nyilatkozat kijelentése: „A nyílt elérhetőség valójában akkor valósítható meg, ha a tudományos ismeretek minden egyes szerzője és a kulturális örökség minden egyes birtokosa ennek aktív elkötelezettje. A nyílt hozzáférésű publikációk körébe eredeti tudományos kutatási eredmények, nyers adatok, metaadatok, forrásanyagok, festészeti és grafikai anyagok digitális ábrázolásai, multimédiás tudományos anyagok tartoznak.”
Open Access publikálás
A Pécsi Tudományegyetem az Elektronikus Információszolgáltatás Nemzeti Program (EISZ) hazai konzorciumon keresztül Read and Publish szerződéseket kötött az American Chemical Society, az Akadémiai Kiadó, az Elsevier, a SpringerNature és a Wiley kiadókkal. A szerződések read and publish jellege lehetővé teszi a hagyományos úton előfizetett tartalmak teljes szövegű elérését és az open access cikkek publikálását. A PTE-s szerzők open access cikkeinek APC költségeit – az alább meghatározott feltételek mellett – a konzorciumi szerződés fedezi.
Az EISZ konzorciumi Read&Publish open access cikkek támogatási feltételei
Az Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont az Open Access módon publikált cikkek megjelentetését az alábbi feltételeknek való megfelelés esetén támogatja:
Szerzői feltételek
– A publikáció levelező szerzőjének közalkalmazotti – vagy doktori iskolás hallgatóként hallgatói – jogviszonyban kell állnia a Pécsi Tudományegyetemmel (továbbiakban: PTE). A közalkalmazotti státusz ellenőrzésére az AAI dolgozói adatbázis szolgál; a doktoranduszoknak érvényes hallgatói jogviszony igazolást kell benyújtaniuk a lenti e-mail címre.
– A levelező szerzőnek PTE-s intézményi affiliációt kell megadnia a kézirat benyújtásakor.
– Az igényt benyújtó szerzőnek PTE-s intézményi hozzárendeléssel kell rendelkeznie a Magyar Tudományos Művek Tárában (továbbiakban MTMT).
Folyóirat feltételek
A szerző(k)nek az egyes kiadók esetén az alábbi listában szereplő folyóiratokból kell választaniuk:
– American Chemical Society – (teljes címlista)
– Springer és SpringerNature Fully Open Access
–Wiley Open Access és Wiley OnlineOpen
Figyelem!
Kérjük, hogy amennyiben az American Chemical Society vagy az Akadémiai Kiadó lapjaiban kíván publikálni, szándékát az alábbi űrlapon jelezze.
Az open access megállapodások nem támogatják a color figures és az offprints kapcsán felmerülő egyéb költségeket.
Elérhetőség:
A technikai jellegű, valamint az open access publikálás menetével kapcsolatos kérdéseivel kérjük, hogy könyvtáros kollégáinkat keresse az alábbi elérhetőségen: oapublishing@lib.pte.hu