Podcastünk újabb adásában a művészetek és a tudomány határterületeit fedezzük fel, vendégünk ugyanis dr. Zoltán Erzsébet Szeréna építészmérnök, akivel az építészi és az oktatói tevékenység összehangolásáról, az építészeket érintő kihívásokról és a számára fontos kutatási területekről beszélgetünk. Igazán tartalmas adásról van szó, hiszen vendégünket nemcsak életútjáról és kutatói érdeklődéséről, hanem otthonáról is kérdezzük, amit építészként saját maga tervezett családja számára.
Tartsanak velünk most is!
Vendégünkről:
Dr. Zoltán Erzsébet Szeréna a PTE Műszaki és Informatikai Karának docense és a Breuer Marcell Doktori Iskola témavezetője, valamint – egyetemi hivatásán túl – gyakorló építész, aki saját cégét vezeti. Epizódunkban, sok más téma mellett, erről a kettős szerepvállalásról is kérdezzük.
Az aktuális adás elérhető YouTube és Spotify csatornáinkon.
Miről szól ez az epizód?
Állította már meg lenyűgöző épület? Mai vendégünk nem csak látott már ilyen házat, hanem egy építészetileg kiemelkedő épületben nőtt fel. Így nem is csoda, hogy az építészet irányába indult.
Azonban nem csak azt tudjuk meg vendégünktől, hogy miért döntött az építészeti pálya mellett, hanem pályájának nehézségeiről is mesél, külföldi munkavállalással kapcsolatos élményeit is megosztja, majd fiatalabb kollégáinak és diákjainak szánt tippjeit is megtudhatjuk.
„…eléggé világossá tették, hogy a kivitelezés világa nem nőknek való vidék. Akkoriban, bár egyre több volt a női hallgatók aránya a képzésben, volt olyan terület, ahol még nem volt annyira elfogadott a jelenlétük.”
Beszélgetünk a kutatói lét nehézségeiről, és vendégünktől megtudjuk azt is, hogy milyen akadályokba ütközik az az oktató, aki élete nagy részét nem elvont, elméleti munkával, hanem épülettervek készítésével tölti.
„Amit gyakran ismétlünk a hallgatóknak: építészként szinte bármi lehetsz.”
Vendégünk kutatói tevékenysége kapcsán szóba kerülnek kutatási területei is. Beszél a fenntarthatóság környezeti, gazdasági és társadalmi szerepéről az építészetben, és arról is, hogy ezek hogyan valósulnak meg az általa tervezett projektekben – beleértve ebbe saját otthonát is. Ezután szó esik a kulturális értékek megőrzéséről egy régi épület felújítása vagy újratervezése során, sőt a komfortos irodaterek tervezéséről és az építészeti adottságok által biztosított dolgozói jóllétről is beszélgetünk.
„A társadalmi fenntarthatóság fontos szempontja a kulturális folytonosság, hogy az épített örökségünk a helyi identitást testesíti meg.”
Dr. Zoltán Erzsébet beavat minket az építészeti pályázatok világába is, elmeséli saját sikereit és azt is, vajon hogyan használja az esetleges kudarcokat tanulási lehetőségként.
„…olyan épületeket építsünk, amik minden érzékszervet megszólítanak, és az épületek a továbbiakban is úgy tudjanak öregedni, hogy megőrizzék a méltóságukat.”
Zárásként pedig kikérjük véleményét a környék látnivalóival kapcsolatban is. A nyaralást tervezők is figyeljenek, hiszen megtudhatják, hogy mely épületek megtekintését ajánlja vendégünk!
További hasznos linkek:
- Lakáskultúra magazin: A folyóirat számai kikérhetőek könyvtárunkból. Vendégünk saját maga által tervezett otthona megtekinthető a 2019. áprilisi számban.
- Velencei Építészeti Biennále 2025: Leírás és képek a magyar pavilonról
- Gensler cég online elérhető felmérései
Említett dokumentumfilm:
- Tinker Hatfield karrierjét bemutató film
- A filmsorozat egy másik része, amely az építészetről szól (vendégünk ajánlásával)
A vendégünk által említett építészek, szakemberek:
Vendégünk által említett épületek, épületegyüttesek:
- Zsolnay negyed
- Erbil Citadella
- Máré-vár
- Helsinki Központi Könyvtár
- A Pompidou Központ honlapja és leírása
Vendégünk honlapján megtekinthetőek a korábbi pályázati tervei. Az epizódban is kiemelt tervek:
Az epizódban említett építészeti szakkifejezések:
A Kapocs a tudáshoz podcast következő epizódjaiban is izgalmas beszélgetésekkel várjuk hallgatóinkat, amelyekben különféle tudományterületek kutatóit ismerhetik majd meg. Hamarosan újabb interjúkkal jelentkezünk! Ha nem szeretne lemaradni, kövesse megújult kutatástámogató blogunkat, Spotify csatornánkat és Facebook oldalunkat is.
Ossza meg velünk véleményét az elhangzottakról az alábbi e-mail-címen: authorsupport@lib.pte.hu