A tudomány mint gyógyír a félelemre – Beszélgetés Lente Gáborral

Olvasási idő: 3 perc

Kapocs a tudáshoz podcastünk 17. epizódjában egy valódi „reneszánsz ember”, Lente Gábor volt a vendégünk. Vegyész, író, egyetemi professzor, kutató – és mindemellett a tudományos ismeretterjesztés elkötelezett híve. Ebből adódóan az sem lehet meglepő, hogy az epizód témái is igen változatosak: a kémiától a sci-fi-ig, Arany Jánostól a mesterséges intelligenciáig kalandoztunk, sőt még a Dűnéből ismert Bene Gesserit és a Pécsi Tudományegyetem közös pontjait is felderítettük. 

Tartsanak velünk ezen a tudományterületeken átívelő utazáson! 

Vendégünkről: 

Lente Gábor vegyész, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának professzora, a Kar Kémiai Intézetének intézetigazgatója, a Fizikai Kémia és Anyagtudomány Tanszék tanszékvezetője. Az egyetem Matematikai Reakciókinetika Kutatócsoportjának vezetője és az országos Megújuló Energiák Nemzeti Laboratóriumának kutatója. Emellett író (könyveiről epizódunkban is szó esik) és a Magyar Kémikusok Lapjának, valamint a Reaction Kinetics, Mechanisms and Catalysis folyóiratok főszerkesztője. 

Az aktuális adás elérhető YouTube és Spotify csatornáinkon:

Miről szól ez az epizód? 

  • Miért nem kell félni a kémiától?  
  • Hogyan lehetne javítani a kémiaoktatás helyzetét? 
  • Mi a szerepe a tudományos fantasztikus történeteknek a tudósok életében?  
  • Miért érdemes a laikusoknak is elmagyarázni a tudomány világának történéseit? 
  • Mikor szabad (vagy kell) felszólalnia egy kutatónak a közéleti események kapcsán? 

Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaptunk vendégünktől ebben az epizódban. Emellett Frank Herbert Dűne-univerzuma is szóba került, méghozzá vendégünk nemrég megjelent könyve, Tudomány a Dűne Univerzumában kapcsán. Kiderült, mennyire időtálló Herbert jövőről alkotott víziója, és megtudtuk azt is, mennyire tért el az író technológia és társadalmi kérdéseket illető hozzáállása kortársaitól. 

„… nem nagyon foglalkoztat, hogy mik az elvárások velem szemben, mert […] olyat szeretnék csinálni, amit egyébként magamtól is csinálnék. Nem nagyon fogadom el, hogy külső nyomásra folytassam a kutatást, szeretnék olyasmit kutatni, ami tényleg érdekel, nem azt, amire pénzt adnak. 

Vendégünk könyve kapcsán szó esett a Pécsi Tudományegyetem kutatási fókuszai és a Dűne univerzumában megjelenő témák közötti hasonlóságokról is. A fenntarthatóság, a biotechnológia és a mesterséges intelligencia nemcsak a PTE kiemelt tudományos területei, hanem Frank Herbert regénysorozatának is meghatározó témái. Ennek kapcsán kérdeztük Lente Gábort arról is, hogy Herbert ötletei – amelyek 1965-ben talán még fantasztikumnak tűntek – milyen módon vannak ma jelen az életünkben. 

Az oktatásban is sokkal kiterjedtebb szakmódszertani kutatásokat kellene végezni arról, hogy mi az, ami a diákokat érdekli, mi az, ami megszeretteti velük a kémiát és ami megragad bennük.

Zárásként – visszautalva vendégünk egy korábbi interjújára – kikértük véleményét azzal kapcsolatban, hogy szerinte mi az, ami biztosan elérhetetlen lesz a tudománynak az elkövetkező 50 évben. Válaszai pontosságára visszatérünk 2075-ben. 😊 

Ha igaz, hogy az emberek félnek az ismeretlentől, méghozzá általában jó evolúciós okkal, akkor hogyan lehet ezt a félelmet csökkenteni? Meg kell ismerni a dolgokat. A megismerés egyfajta természetes félelem-csökkentő lehet.”

További hasznos linkek: 

Lente Gábor említett könyvei, munkái: 
Vendégünk által említett könyvek, filmek, tudósok: 
Tudománykommunikációval foglalkozó tudósok, akiket vendégünk említett: 
Sci-fi film, amiről vendégünk a biotechnológia kapcsán beszélt:

A Kapocs a tudáshoz podcast következő epizódjaiban is izgalmas beszélgetésekkel várjuk hallgatóinkat, amelyekben különféle tudományterületek kutatóit ismerhetik majd meg. Hamarosan újabb interjúkkal jelentkezünk! Ha nem szeretne lemaradni, kövesse kutatástámogató blogunkat,  YouTube és Spotify csatornánkat és Facebook-oldalunkat is.  

Ossza meg velünk véleményét az elhangzottakról az alábbi e-mail-címen: authorsupport@lib.pte.hu  

 

Hozzászólások letiltva.

Köszönjük WordPress! | Sablon: Baskerville 2, Anders Noren fejlesztésében.

Fel ↑