Hétköznapi hősök – Beszélgetés Bánfai Bálinttal az egészségünkről és az elsősegélynyújtásról

Olvasási idő: 4 perc

Mit jelent valójában az egészség, és egyáltalán hogyan tudunk egészségtudatos felnőttekké válni? Milyen mentális gátjai lehetnek az elsősegélynyújtási hajlandóságnak? Hogyan tudunk hatással lenni arra, hogy a társadalom mit gondol gondol ezekről a kérdésekről? Többek között erre kerestük a választ a Kapocs a tudáshoz podcastünk tizenharmadik adásában vendégünkkel: Bánfai Bálinttal. 

 Tartsanak velünk! 

 

Vendégünkről 

Bánfai Bálint a PTE Egészségtudományi Kar, Egészségpedagógiai és Sürgősségi Alapozó Tanszék egyetemi docense, a karon működő Egészségtudományi Humán Páciens Szimulációs Központ vezetője és a nemzetközi Kids Save Lives kezdeményezés itthoni megalapítója, akit 2020-ban a Made in Pécs-díjátadó gálán Hétköznapi Hős-díjjal jutalmaztak. Ezúttal is bemutatásra került vendégünk kutatói életútja, továbbá körbejártuk főbb kutatási területeit is: az egészségműveltség és az egészségértés témakörét és az ezzel kapcsolatos tudásszint fejlesztésének lehetőségeiről is beszéltünk. Illetve beszélgettünk még az elsősegélynyújtás társadalmasításának elősegítéséről és a Kids Save Lives in Hungary kezdeményezésről is. 

Bánfai Bálint MTMT, ORCID, Scopus, Web of Science profiljai. 

 Az új adás epizódja: 

 

Miről beszélgettünk?  

  • A kezdetektől napjainkig: hogyan alakult ki vendégünk kutatói érdeklődése? 
  • Mit jelent az egészség? Az egészségműveltség és egészségértés szintjei; 
  • Az elsősegélynyújtási hajlandóság mentális gátjai és a Kids Save Lives in Hungary kezdeményezés; 
  • Kutatási- és publikálási gyakorlatok az egészségtudomány területén; 
  • Fókuszban: az Egészségtudományi Humán Páciens Szimulációs Központ; 
  • Hogyan válhatunk egészségtudatossá? 

 

A kezdetektől napjainkig: hogyan alakult ki vendégünk kutatói érdeklődése 

A beszélgetés elején vendégünket természetesen kutatói életútjának kezdeteiről kérdeztük.  

  • Arra voltunk kíváncsiak, hogy Bálint milyen hatásokra döntött az egészségügyi pálya mellett, és mivel foglalkozott mielőtt oktató-kutató lett. 
  • Kérdeztük a mentőtiszti munka mindennapjairól és a munka során tapasztalható kihívásokról. 
  • Továbbá arról is beszélgettünk, hogy mi az érdekes a gyermek-elsősegélynyújtás oktatásában. 
  • Végül arra voltunk kíváncsiak, hogyan jellemezné magát kutatóként és oktatóként vendégünk.  

 

Mit jelent az egészség? Az egészségműveltség és egészségértés szintjei 

Ezek után arra kerestük a választ, vajon hogyan függhet össze az egészségértésünk szintje az egészségi állapotunkkal.  

  • Ezen a ponton egy összetett egészségfogalom körvonalait vázolta fel vendégünk. 
  • Megismerkedtünk az egészségműveltség és egészségértés jelentéseivel. 
  • Beszélgettünk arról, hogy ki felel az egészségműveltség fejlesztéséért, és arról, hogy milyen módon lehetne javítani az orvos-beteg kommunikáción. 

 

„A skandinávokkal vagy egyéb országokkal összehasonlítva vannak gondolkodásbeli különbségek. Egy felmérésből kiderült, hogy mi úgy gondoljuk, az egészségügyi ellátás 20%-ban kommunikáció, 80%-ban szakma. A skandinávok nagyjából fordítva gondolkodnak: náluk 80% a kommunikáció és 20% a szakma. Ha nem is ennyire drasztikusan, de azt gondolom, hogy ők állnak közelebb az igazsághoz.” 

 

  • Kíváncsiak voltunk arra is, hogy vendégünk hogyan egyezteti össze a kutatói és a tudománykommunikációval kapcsolatos feladatokat. 
  • Ennek kapcsán pedig megkérdeztük, hogy indokolt-e a tudománykommunikációs szerepvállalások beépítése a kutatásértékelésbe. 

Az elsősegélynyújtási hajlandóság mentális gátjai és a Kids Save Lives in Hungary 

Hosszabb időt szenteltünk az elsősegélynyújtás társadalmasítási lehetőségeinek és a Kids Save Lives nemzetközi kezdeményezés bemutatásának.  

  • Magyarországon nemzetközi viszonylatban is alacsony, körülbelül 30%-os a segítségnyújtási hajlandóság. Éppen ezért tartottuk fontosnak kitérni a cselekvőképesség mentális gátjaira, és arra, hogy milyen módon lehetne javítani a magyar lakosság körében ezeken az arányokon. 

 „A keringésmegállások túlélési aránya 0 és 18% között van. Ha van száz kórházon kívüli keringésmegállás, és 30%-os a segítségnyújtási hajlandóság, akkor önmagában száz emberből harmincnak van esélye arra, hogy ezt túlélje. Ha ehhez hozzátesszem a 0-18% százalékos túlélési arányt, akkor a százból már csak csak két embernek van esélye a túlélésre.” 

 

  • Teljeskörűen megismerhettük a Kids Save Lives programot, ami azt szorgalmazza, hogy legkésőbb 12 éves kortól kezdődően világszerte tanítsuk meg a gyermekeket az újraélesztés alaplépéseire.  
  • A program oktatásmódszertani kérdésein kívül az is érdekelt minket, hogy milyen pluszt adnak ezek az edukálási alkalmak a kutatáshoz és a publikáláshoz, és ami talán még ennél is jelentősebb, milyen meghatározó élményekkel gazdagodik a kutató, amikor gyermekeket oktat.

Kutatási és publikálási gyakorlatok az egészségtudomány területén 

Az egészségértésünkkel és az elsősegélynyújtás társadalmasításával kapcsolatos kutatások meglehetősen interdiszciplinárisak. Ez a tudományterületeket átfogó szemlélet jelen van a kutatói közösségek hozzáállásban is.  

  • Vendégünktől megtudhattuk, hogy az egészségtudományi szakmai rendezvényeken kívül egyre több határterület – például neveléstudomány – konferenciáján és folyóiratában tudnak megjelenni az egészségneveléssel kapcsolatos diskurzusok. 
  • A gördülékeny nemzetközi együttműködések közül interjúalanyunk az Európai Újraélesztési Tanács kutatói közösségét emelte ki. 
  • Nem hagyhattuk ki azt a kérdést sem, hogy a kormányzati szereplők nyitottak-e a kutatási eredmények hasznosítására? A publikációs eredmények beépíthetők-e a gyakorlatba, egy ország egészségtudatos működésébe? 

Fókuszban az Egészségtudományi Humán Páciens Szimulációs Központ 

A kutatást és oktatást támogató intézményi háttért bemutató blokkunkban az Egészségtudományi Karon működő Egészségtudományi Humán Páciens Szimulációs Központról beszélgettünk.  

  • Itt arról kérdeztük vendégünket, hogy milyen igény hívta életre a Központot és milyen szerepet tölt be intézményük az Egészségtudományi Kar működésében.  
  • Hallgatóink értesülhetnek az itt található, hiperrealisztikusan berendezett terekről és a felhasznált eszközökről is. 
  • Végül azt is megtudtuk, hogy Bánfai Bálint mint a Központ vezetője milyen jövőképet képzel el, milyen irányba szeretné fejleszteni a Szimulációs Központot. 

 

Hogyan válhatunk egészségtudatossá?

Végül ismét visszatértünk az egészségünkkel kapcsolatos általános kérdéskörökhöz.  

  • Megkérdeztük, hogy milyen az egészségtudatos ember, és hogyan tudja valaki megállapítani, hogy a tudatosság milyen szintjén áll. 
  • Arról is kérdeztünk, hogy milyen forrásból érdemes tájékozódjunk az egészségünkről annak érdekében, hogy ne váljunk egészségszorongóvá. 

Aki a beszélgetés kapcsán írna vendégünknek, ezt a következő elérhetőségen teheti meg: balint.banfai@etk.pte.hu  

 A beszélgetéshez kapcsolódó linkek  

 Az újraélesztés világnapja október 16. 

Egészségtudományi Humán Páciens Szimulációs Központ 

European Resuscitation Council – Európai Újraélesztési Tanács 

Kids Save Lives 

Kids Save Lives in Hungary 

Országos Mentőszolgálat 

PTE Kultúrfeszt – Kids Save Lives – életmentő gyerekek 

ÍGY NYOMJUK MI! – TE IS TUDNÁL SEGÍTENI ! 

World Restart a Heart Day 

 Mi várható a folytatásban? 

 A Kapocs a tudáshoz podcast-sorozat következő részeiben is szeretnénk minél több tudományterület kutatóit megszólaltatni, ezért hamarosan újabb interjúkkal jelentkezünk. Ha nem akar erről lemaradni, kövesse megújult kutatástámogató blogunkat, Spotify-csatornánkat és Facebook-oldalunkat is.   

Amennyiben megírná véleményét az elhangzottakról, keressen minket bizalommal az alábbi e-mail-címen: authorsupport@lib.pte.hu    

Hozzászólások letiltva.

PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont | 2023

Fel ↑